Інформація про ліки придбані за кошти платників податків має бути доступною!

#ЛікиЄ! Проте жителі не всіх областей мають доступ до інформації про наявність ліків в медзакладах чи на сайтах обласних департаментів охорони здоров’я. Будемо вживати заходів, щоби зробити інформацію про ліки більш відкритою для громадян.

Йдеться про медикаменти, які закуповуються для закладів охорони здоров’я за кошти платників податків. Міністерство охорони здоров’я України зобов’язало кожен медзаклад та департаменти охорони здоров’я повідомляти про залишки цих ліків на своїх офіційних веб-сайтах щотижня. Це потрібно не лише для того, щоби пацієнти знали, на яке безоплатне лікування можуть розраховувати. Така інформація має допомогти МОЗ України та Уряду краще розуміти потребу в ліках у кожному регіоні та здійснювати перерозподіл.

І ми маємо хороші приклади – згідно з аналізом фахівців Міністерства, на сайтах департаментів охорони здоров’я Кіровоградської, Львівської областей та міста Києва регулярно оновлюється інформація про залишки лікарських засобів та медичних виробів, закуплених за кошти державного та місцевого бюджетів.

Але, на жаль, не у в усіх областях це працює так само. Наприклад, жителі Київської області не можуть дізнатися про наявність ліків, оскільки у департаменту охорони здоров’я області немає робочого сайту.

Також в різних областях є проблеми, коли департаменти оприлюднюють неповну інформацію або нерегулярно оновлюють дані про наявність ліків, іноді є перелік лише ліків, закуплених централізовано, але немає інформації про препарати, які придбали за кошти місцевих бюджетів.

Наразі МОЗ України вже почав працювати над розробкою загальної для України електронної системи, в якій буде зібрана актуальна інформація про залишки лікарських засобів та медичних виробів. Пізніше вона буде інтегрована з електронною системою охорони здоров’я, передбачена можливість обміну даними з ProZorro.

Це дозволить кожному пацієнту побачити, які ліки та в якому обсязі є в медзакладах. МОЗ України – оперативніше отримувати інформацію та реагувати на проблеми. А медикам спростить роботу з поставками та логістикою, збором даних щодо потреби та управлінням запасами лікарських засобів.

Проте також розуміємо, що проблема є вже зараз і треба мати рішення на перехідний період. Сьогодні Volodymyr Groysman дав доручення Державній аудиторській службі перевірити кожну область на те, як вони інформують громадян про наявність ліків у медзакладах. Вдячна за допомогу Уряду у контролі цього важливого питання.

Також заохочую кожного громадянина бути активним та не боятися ставити питання в лікарні про наявність ліків. Перевірити чи є препарати в лікарнях можна самостійно за допомогою таких громадських організацій, як Є ЛІКИ (eliky.in.ua).

На їхньому сайті вже зараз можна побачити список наявних препаратів у певній лікарні і знайти потрібний, користуючись зручною пошуковою системою (за торговою назвою препарату чи МНН). Загалом до бази цього сайту підключено 921 лікарень з 18 областей України. Є гаряча лінія для пацієнтів та телефонна лінія технічної підтримки.

Прошу всі медзаклади та департаменти охорони здоров’я співпрацювати з громадськістю та допомагати поширювати важливу інформацію!
 
 
Читати докладніше:
https://www.facebook.com/ulanasuprun/